Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u Zenici selekciju Finske sa 4:1, u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine. BiH je slavila golovima Hajrovića (29), Pjanića (36, 58.) i Hodžića (73), dok je strijelac za Finsku bio Pohjanpalo u 79. minuti.

Izabranici selektora Roberta Prosinečkog su se trijumfom nad direktnim konkurentom vratili u borbu za drugo mjesto u grupi “J” koje vodi na Evropsko prvenstvo naredne godine.

Odličnu igru reprezentativci BiH prvi put krunisali su u 29. minutu meča kada je sjajnim udarcem povratnik u nacionalni tim Izet Hajrović pogodio mrežu Finaca. Inicijativa BiH ni tada nije jenjavala, pa je današnji kapiten Miralem Pjanić povećao prednost pogotkom iz jedanaesterca.

BiH je i u drugom poluvremenu napadala, te je poslije opsade gola Finske Pjanić uhvatio volej i loptu poslao u nebranjeni dio mreže za 3:0. Armin Hodžić, koji je na teren zamijenio povrijeđenog Edina Džeku, dobru igru krunisao je pogotkom sa 4:0 u 73. minutu.

Debakl Finske ublažio je Joel Pohjanpalo šest minuta kasnije, mada je BiH u finišu utakmice mogla i uvjerljivije slaviti.

Bosna i Hercegovina je trenutno na trećem mjestu sa 10 bodova, Finci su drugi sa 12, a lider u grupi je Italija sa maksimalnih 18 bodova iz šest utakmica.

Naši fudbaleri naredni meč igraju za tri dana kada će gostovati reprezentaciji Grčke.

TOK UTAKMICE:

• Kraj utakmice! BiH je pobijedila Finsku sa visokih 4:1 i ostala u trci za plasman na EURO 2020.
  • 79′ 4:1 – Finci postižu prvi gol na susretu, strijelac je Pohjanpalo.
  • 73′ Novi gol za “Zmajeve” – 4:0! Hodžić je postigao četvrti gol za Bosnu i Hercegovinu, Finskoj prijeti debakl na Bilinom polju.
  • 62′ Prva šansa za Fince u drugom poluvremenu. Pukki je zaprijetio, ali je bio neprecizan.
  • 58′ GOL 3:0! Miralem Pjanić postiže drugi gol na utakmici za velikih 3:0 za BiH.
  • 54′ Pjanić je uzdrmao prečku koja je ovaj put spasila Fince.
  • Počelo je drugo poluvrijeme. Prvu šansu za naš tim u nastavku je imao Cimirot, ali je bio neprecizan.
  • Poluvrijeme na stadionu Bilino Polje. Fudbaleri Bosne i Hercegovine na odmor odlaze sa velikom prednošću 2:0.
  • Kakva šansa za BiH u finišu prvog dijela! Hajrović je ponovo bio u prilici, snažno je šutirao, ali se golman Finske istakao i sačuvao mrežu.
  • 36′ BiH vodi 2:0! Kapiten Miralem Pjanić je bio siguran za bijele tačke za veliku prednost našeg tima. Fantastična igra “Zmajeva” u prvom poluvremenu.
  • 30′ GOL! Izet Hajrović dovodi reprezentaciju BiH u vodstvo. Kvržić je asistirao Hajroviću, koji se odlično snašao na ivici peterca i pogodio za 1:0.
  • 27′ Sjajna prilika za Bosnu i Hercegovinu, Hodžić je šutirao sa petnaestak metara, a Toivio požrtvovano intervenisao.
  • 18′ Višća je zbog povrede napustio teren, a umjesto njega ulazi povratnik u reprezentaciju BiH Izet Hajrović.
  • Gojak je u 14. minuti zatresao mrežu Finaca, ali sudije su signalizirale ofsajd i gol je poništen.
  • 12′ Miralem Pjanić izvodi treći korner, ali dobra igra našeg tima još uvijek nije krunisana golom.
  • 3′ Inicijativa bh. tima na početku utakmice. “Zmajevima” je potreban rani pogodak protiv Finske.
  • Počeo je susret na stadionu Bilino polje. Prvi napad ima reprezentacija Bosne i Hercegovine koja će već u 1. minuti izvesti korner.
  • Utakmicu sudi Ivan Kružliak iz Slovačke, a asistenti su mu sunarodnjaci Tomaš Somolani i Branislav Hancko.
  • Selektor reprezentacije BiH Robert Prosinečki odabrao je sastav koji će izaći na teren: Šehić, Kvržić, Bičakčić, Kovačević, Kolašinac, Višća, Pjanić, Cimirot, Gojak, Sarić i Hodžić.
  • Za Finsku će nastupiti: Hradecky, Arajuuri, Toivio, Kamara, Tuominen, Lod, Pukki, Soiri, Sparv, Uronen, Raitala.