Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je večeras protiv Poljske u Wroclawu rezultatom 0:3 u utakmici UEFA Lige nacija.

BiH je odlično otvorila meč i stvorila nekoliko izglednih prilika preko Pjanića, Džeke i Krunića. Uslijedila je diskutabilna odluka sudije Craiga Pawsona koji je u 15. minuti pokazao direktan crveni karton za Anela Ahmedhodžića, nakon starta nad Lewandowskim. Ova odluka engleskog sudije uveliko je odredila nastavak prvog poluvremena. Poljaci su u finišu prvog dijela iskoristili igrača više na terenu i poveli golom Lewandowskog u 40. minuti. Pet minuta kasnije poentirao je Linetty i Poljaci su na odmor otišli sa uvjerljivih 2:0.

Poljska je nastavila istim intenzitetom i u nastavku, a Lewandowski u 52. minuti postiže drugi gol na utakmici i donosi Poljacima prednost od 3:0.

Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao i Poljska je upisala drugi trijumf nad reprezentacijom BiH u A Ligi nacija.

Nakon četiri kola u grupi 1 lider je Poljska sa sedam bodova, a slijede Italija sa šest, Holandija s pet i BiH s dva boda.

Poljska - BiH

TOK UTAKMICE

• Kraj utakmice! Poljska – BiH 3:0. Nova tri boda za Poljsku u Ligi nacija
  • Još tri minute igre na stadionu “Miesski”
  • Posljednih 10 minuta susreta u Wroclawu. Poljaci bez problema čuvaju prednost od 3:0. Ovaj rezultat im trenutno donosi prvo mjesto Grupe 1 A Lige nacija.
  • 74′ Priliku su dobili Milošević i Hajradinović umjesto Krunića i Hadžiahmetovića
  • 67′ Cipetić je zamalo iznenadio poljskog čuvara mreže
  • Izašao je i Lewandowski a mijenja ga Milik
  • 58′ Dvostruka izmjena u selekciji BiH. Izlaze Džeko i Višća, a na teren će Prevljak i Gojak
  • 57′ Šehić ponovo briljantno brani i čuva nas od debakla. Ovaj put je sa 16 metara zaprijetio Grosicki
  • Potpuni pad u igri bh. tima u nastavku. Poljaci kontrolišu utakmicu i iskusno koriste čovjeka više na terenu
  • 52′ Poljska vodi 3:0! Lewandowski je ponovo strijelac, na asistenciju Klicha
  • 49′ Džeko je izborio korner za reprezentaciju BiH
  • Počelo je drugo poluvrijeme utakmice u Wroclawu
  • Kraj prvog poluvremena! Fudbaleri BiH nisu izdržali pritisak Poljske u završnici prvog dijela utakmice. Domaći na odmor odlaze sa prednošću 2:0
  • 46′ GOL! Poljska je u finišu prvog poluvremena golom Linettyja udvostručila prednost 2:0
  • Ponovo opasan napad domaćih. Grosicki je šutirao glavom a Šehić odlično zaustavlja njegov udarac
  • 40′ Poljska vodi 1:0! Lewandowski se najbolje snašao u šesnaestercu i pogodio za vodstvo Poljske
  • Višća je šutirao iskosa ali je Szczesny bio siguran
  • 35′ Korner na Zmajeve nakon dužeg vremena. Uslijedio je prekršaj nad Džekom koji je napravio Bednarek
  • Nakon isključenja Ahmedhodžića, uništen je ritam igre reprezentacije BiH koja je stvorila nekoliko odličnih prilika na startu utakmice
  • 33′ Miralem Pjanić napušta teren, a mijenja ga Dennis Hadžikadunić
  • 30′ Lewandowski pogađa stativu! Napadač Bayerna nije iskoristio nesmotrenost naše odbrane
  • Dominacija domaće reprezentacije nakon isključenja Ahmedhodžića. Bh. odbrana za sada odolijeva napadima Poljaka.
  • 22′ Prva velika šansa za Poljsku. Lewandowski sa pet metara promašuje “zicer”
  • Engleski sudija nije nimalo naklonjen Zmajevima. Umjesto kornera za BiH, dosuđen je gol aut za Poljake
  • Reprezentacija BiH će od 16. minute igrati sa igračem manje. U međuvremenu je i Edin Džeko dobio žuti karton zbog prigovora
  • Crveni karton za Ahmedhodžića! Naš odbrambeni igrač je zaustavio Lewandowskog a engleski sudija Pawson je prestrogo dosudio direktno isključenje
  • 12′ Odlična prilika za Zmajeve. Višća je centrirao u kazneni prostor Poljske a Krunić glavom neprecizan
  • Vrlo otvorena i dinamična utakmica u prvih 10 minuta. Linetty je pokušao iskoristiti loš deganžman Šehića ali je bh. čuvar mreže bio spreman za njegov šut
  • 8′ Grosicki je zaprijetio sa lijeve strane ali lopta pogađa vanjski dio mreže
  • 6′ Šehić je na vrijeme istrčao i glavom otklonio opasnost pred našim golom
  • Još jedan sjajan napad naše reprezentacije. Krunić je sa 20-ak metara šutirao iznad gola.
  • 3′ Prvi pokušaj Miralema Pjanića, Szczesny odlično brani. Dobar početak Zmajeva u Wroclawu
  • 1′ Počela je utakmica Lige nacija Poljska – BiH
  • Na stadionu “Miejski” u toku je intoniranje nacionalnih himni Bosne i Hercegovine i Poljske
  • Glavni sudija utakmice u Wroclawu je Englez Craig Pawson

Selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Dušan Bajević odabrao je početni sastav u koji se vraća Edin Višća.

Na golu će biti Ibrahim Šehić, dok su u odbrani Sead Kolašinac, Anel Ahmedhodžić, Siniša Saničanin i Branimir Cipetić.

U sredini terena su Miralem Pjanić, Gojko Cimirot i Amir Hadžiahmetović, po krilima Rade Krunić i Edin Višća te u vrhu napada Edin Džeko.

Selekciju Poljske u ovom meču predvodit će Robert Lewandowski koji nije nastupao u prvom duelu ove dvije selekcije prije mjesec dana u Zenici.

Na golu je Szczęsny, u odbrani Kędziora, Gilik, Bednarek i Reca, u sredini terena Góralski, Linetty, Klich, Jóźwiak i Grosicki te u vrhu napada Lewandowski. Selektor je Jerzy Brzęczek.

U prvom duelu ova dva tima Poljska je u Zenici slavila rezultatom 2:1.

Selektor bh. tima Dušan Bajević istakao je da će njegovi izabranici izaći na teren da daju sve od sebe i pokušaju pobijediti Poljake.

“I pored toga što smo razočarani što nismo prošli u baražu imamo obavezu da do kraja Lige nacija damo sve od sebe kako bi koliko toliko uljepšali situaciju i ostali u Ligi A. Lewandowski je možda najbolji u Evropi ovog momenta sa još dva ili tri imena. To je igrač s kojim ćemo sigurno imati problema. Bilo je bolje za nas što nije igrao u prvoj utakmici, a sada je dobro za Poljsku što će igrati. Pokušaćemo da odigramo utakmicu sa našom igrom i kvalitetom koji imamo da pobijedimo”, kazao je Bajević uoči utakmice.

Dusan Bajevic

Dodao je da će u odnosu na duel sa Sjevernom Irskom u polufinalu baraža za EURO 2020 ponovo biti dosta novih imena u sastavu, kao što je bio i slučaj protiv Holandije u Ligi nacija.

“Igrači su pokazali veliku odgovornost i poštovanje i dali sve od sebe. Napravili smo dva kakva takva rezultata. U ovoj utakmici možemo da odigramo dosta dobro i da očekujemo dobar rezultat, ali znamo da će biti teško. BiH ima igrače i kvalitet. Poštujemo protivnika, ali mi ćemo pokušati ono što moramo da uradimo, a to je da izađemo na teren i damo sve od sebe. Koji će rezultat da bude to je nešto drugo“, zaključio je Bajević.

Golman bh. reprezentacije Ibrahim Šehić bio je sjajan u oba posljednja duela protiv Sjeverne Irske i Holandije, a protiv Poljske nada se trijumfu kojim bi prišli na korak od opstanka u Ligi nacija A.

“Svi smo razočarani jer nismo ušli u finale baraža za Evropsko prvenstvo. Bilo je vrlo teško da se motivišemo. Bili smo emocionalno i fizički prazni. Međutim, smogli smo snage, podržali jedne druge i dogovorili se da ćemo probati da skupimo što više bodova da ostanemo u Ligi nacija A“, rekao je Šehić i osvrnuo se na ono što ih čeka protiv Poljaka:

“Lewandowski je najbolji igrač Poljske i možda trenutno najbolji napadač na svijetu. Prvu utakmicu nije igrao, ali ni kod nas nije bilo Pjanić i još nekih važnih igrača. Biće zanimljivo igrati protiv njega. Nadam se da ćemo uživati i pružiti dobru partiju.“

Šehić je kazao da ih je selektor Bajević obavijestio da će voditi reprezentaciju do kraja Lige nacija, nakon čega će napustiti kormilo bh. tima.

“Dosta smo dobre utakmice odigrali uz njega. Naučili smo nešto novo, došlo je dosta mladih igrača. Odradio je dobar posao, ali ako osjeća da treba to da uradi onda je to u redu. Svakako da će uvijek biti uz nas kao podrška“, istakao je sjajni čuvar mreže BiH.