Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Zenici od Poljske rezultatom 1:2 u utakmici drugog kola grupe 1 UEFA A Lige nacija.

U 16. minuti odličan napad naših fudbalera. Hodžić je “promiješao” poljsku odbranu, ali bez završnice.

U 23. minuti sudija Cüneyt Çakır je dosudio penal za Bosnu i Hercegovinu, nakon centaršuta Gojaka. Haris Hajradinović je bio precizan sa bijele tačke i doveo “Zmajeve” u vodstvo 1:0.

Uslijedio je veliki pritisak Poljaka koji stižu do izjednačenja u posljednoj minuti prvog poluvremena golom Kamila Glika.

U nastavku su gosti zaigrali još ofanzivnije i iskoristili pad u igri našeg tima. Kamil Grosicki u 67. minuti donosi preokret Poljacima i vodstvo od 2:1.

Do kraja susreta bh. fudbaleri nisu imali snage za povratak i Poljaci su uspjeli odnijeti tri boda sa Bilinog polja.

U drugoj utakmici grupe 1 A lige nacija Italija je slavila sa minimalnih 1:0 na gostovanju kod Nizozemske.

Italija poslije dva kola vodi na tabeli sa 4 boda, slijede Nizozemska i Poljska sa po tri boda, dok Bosna i Hercegovina ima jedan bod.

Tekstualni prenos utakmice pratite na portalu bhrt.ba.

Drugo kolo A nogometne lige nacija: Bosna i Hercegovina – Poljska. Samo na BH Radiju 1 – direktan prijenos sa Bilinog polja. Slušajte BH Radio i budite u centru nogometnih zbivanja. Vanredna emisija “Ritam sporta”BH RADIO 1 UŽIVO.

TOK UTAKMICE

• Kraj utakmice! Poljska je slavila u Zenici 2:1, dok je BiH upisala prvi poraz u Ligi nacija
  • Džeko je pokušao uposliti Hodžića koji je prebrzo ušao u nedozvoljenu poziciju
  • 88′ Uzvraćaju Poljaci s druge strane, a Begović je bio na visini zadatka
  • 86′ Velika šansa za naše fudbalere, ali Višća se nije snašao u kaznenom prostoru gostiju
  • 83′ Džeko je izborio udarac sa ugla za BiH, ali bez opasnosti za poljski gol
  • 82′ Milošević ulazi umjesto Ćivića
  • 77′ Višća se sjurio u šesnaesterac Poljaka i uposlio Džeku koji je uputio prizeman šut prema golu Fabijanskog. Poljski čuvar mreže je bez problema ukrotio šut našeg najboljeg fudbalera
  • 72′ Kakva šansa za BiH! Koljić sa desetak metara šutira preko gola, na asistenciju Višće
  • Drugo poluvrijeme u potpunosti pripada Poljacima, BiH bez ideje u nastavku
  • 67′ Poljska vodi 2:1. Kamil Grosicki pogađa za preokret na Bilinom polju
  • 63′ Poljska je ponovo u ofanzivi i čini se da su naši gosti fizički spremniji u drugom dijelu susreta
  • 60′ Izmjena u bh. timu, umjesto Muhameda Bešića na teren ulazi Edin Džeko
  • 59′ Odlična šansa za Višću koji nije dobro zahvatio loptu u šesnaestercu Poljske
  • 56′ Opasna akcija Poljaka, odlična reakcija Begovića
  • Protivnik Bosne i Hercegovine u baražu za Evropsko prvensvo, Sjeverna Irska, trenutno gubi od Norveške na domaćem terenu sa 1:5!
  • Kvržić uspješniji u duelu s Zielinskim. Lopta za naše fudbalere
  • Selektor Dušan Bajević vrši prvu izmjenu na meču. Edin Višća ulazi umjesto Amera Gojaka
  • Počelo je drugo poluvrijeme utakmice na Bilinom polju
  • Kraj prvog dijela utakmice u Zenici. Rezultat je neriješen 1:1
  • 45′ Gol za Poljsku u posljednjoj minuti prvog poluvremena. Kamil Glik je izjednačio na 1:1
  • 44′ Dominacija Poljske, Kvržić izbacuje loptu u korner
  • Sjajna odbrana Begovića u finišu prvog poluvremena. Poljaci su ponovo bili opasni preko brzih krila
  • 36′ Dvije velike šanse za Poljsku. Prvo je zaprijetio Grosicki, a nakon kornera Glik glavom šutira pored gola
  • Period igre koji pripada gostima ali odbrana BiH odolijeva napadima Poljske
  • Begović bez problema rješava udarac Zielinskog sa ivice šesnaesterca
  • 30′ Gojak je ponovo pokušao sa lijeve strane ali poljski golman je bio siguran
  • 26′ Ofsajd pozicija za Poljake. Bh. odbrana za sada bez većih iskušenja
  • GOOOOL!! Haris Hajradinović siguran sa bijele tačke – 1:0!
  • 23′ Penal za Bosnu i Hercegovinu nakon centaršuta Gojaka!
  • Na Bilinom polju zbog epidemiološke situacije nema navijača, ali uprkos tome odzvanja pjesma BH Fanaticosa koji su se okupili ispred stadiona
  • 16′ Odličan napad naših fudbalera. Hodžić je “promiješao” poljsku odbranu, ali bez završnice
  • 14′ Slobodan udarac za Poljsku ali nije bilo potrebe za intervencijom Begovića
  • Poljaci u 12. minuti prijete preko Rybusa koji je uputio neprecizan centaršut
  • Pritisak bh. tima od prve minute na Bilinom Polju. Bajevićev izbor prvih jedanaest vjerovatno je iznenadio i selektora Poljske
  • “Zmajevi” za sada napadaju uglavno preko lijeve strane, Hajradinović stvara probleme Gliku
  • 3′ Prvi korner za reprezentaciju BiH
  • Cüneyt Çakır je označio početak utakmice 2. kola A Lige nacija BiH – Poljska
  • U toku je intoniranje himni Poljske i Bosne i Hercegovine
  • Selektor reprezentacije BiH Dušan Bajević izvršio je čak sedam izmjena u odnosu na sastav koji je odigrao 1:1 u Firenci protiv Italije.
  • Begović, Kvržić, Saničanin, Bičakčić, Ćivić, Hadžiahmetović, Bešić, Hajradinović, Gojak, Hodžić i Koljić.
  • Kapiten Edin Džeko je ostao na klupi, a mjesto u napadu dobija Elvir Koljić. Asmir Begović će na gol umjesto Šehića, a ujedno će preuzeti i kapitensku traku. Muhamed Bešić će u prvih jedanaest zamijeniti Gojka Cimirota, a umjesto Edina Višće protiv Poljaka od prve minute igra Haris Hajradinović.
  • Poljska će na travnjak Bilinog polja istrčati u sastavu: Fabianski, Rybus, Bednarek, Glik, Kedziora, Krychowiak, Goralski, Grosicki, Zielinski, Joziwak, Milik.

Utakmicu će voditi sudijska četvorka iz Turske. Glavni sudija je Cüneyt Çakır, a pomagaće mu Bahattin Duran i Tarik Ongun. Četvrti sudija je Hüseyin Göçek.

Trening fudbalske reprezentacije BiH

Nakon remija i odlične igre u prvom kolu na gostovanju kod Italije u Firenci, najbolji bh. fudbaleri najavljuju borbu za sva tri boda u večerašnjem duelu sa selekcijom Poljske u Zenici.

Selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Dušan Bajević izjavio je kako je tim spreman za meč UEFA Lige nacija protiv Poljske i da je ”unutar tima dogovoreno šta i kako treba raditi na terenu”, te je dodao da vjeruje u pobjedu.

Bajević je na konferenciji novinarima kazao da je selekcija BiH imala problema sa igračima koji nisu igrali utakmice i povrede igrača koje pokušavaju sanirati.

“Najveći naš problem je hoće li ti igrači biti spremni fizički. Treba dati šansu i drugim igračima da neko ne misli da podcjenjujemo Poljsku jer je to jaka selekcija sa kvalitetnim igračima koji igraju u inozemstvu u moćnim ligama. Učinit ćemo sve da odigramo dobru utakmicu i dođemo do pobjede“, poručio je Bajević.

Smatra da je neigranje Roberta Lewandovskog veliki hendikep za Poljsku, ali da je to jak kolektiv koji može naći zamjenu na terenu.

“Nije Poljska isto što i Italija, moramo napraviti promjene, u svim utakmicama tražimo propuste protivnika. Moramo igrati jako, brzo, organizovano i odgovorno. Vjerujem da će sa te strane reprezentacija biti dobra“, kazao je Bajević.

“Nismo iznenađeni remijem Bosne i Hercegovine u Italiji. Poštujemo BiH. Protiv Italije vidjeli smo disciplinovanu igru BiH i na osnovu toga se i pripremamo za meč, rekao je u Zenici Jerzy Brzeczek, selektor fudbalske reprezentacije Poljske.

Najavio je da će u susretu drugog kola UEFA Lige nacija napraviti određene izmjene u timu, u odnosu na onaj koji je u prvom, prije dva dana, poražen u Amsterdamu od Holandije.

U prvom kolu BiH je remizirala na gostovanju u Firenci protiv Italije (1:1), dok je Poljska izgubila u Holandiji (0:1).