Fudbalska “A” reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na stadionu “Artemio Franchi” u Firenci odigrala neriješeno 1:1 protiv Italije u prvoj utakmici UEFA “A” Lige nacija.

Prvo poluvrijeme proteklo je u terenskoj dominaciji fudbalera Italije koji su stvorili nekoliko izglednih prilika pred golom Ibrahima Šehića. Prvi je zaprijetio Lorenzo Insigne u 7. minuti ali njegov šut je završio iznad prečke.

U 12. minuti Insigne je proigrao Chiesu čiji šut za desetak metara je odsjeo u spoljnjem dijelu mreže.

Nakon početnog pritiska “Azzurra”, u 27. minuti sjajna šansa za Višću koji je sa desetak metara šutirao visoko preko gola domaćeg tima.

Italijani su do kraja prvog poluvremena stvarali probleme bh. odbrani ali mreže su mirovale.

U nastavku smo vidjeli još bolji fudbal sa obje strane.

Edin Džeko u 57. minuti nakon kornera dovodi Bosnu i Hercegovinu u vodstvo. Naš kapiten se sjajno snašao u šesnaestercu Italije i pogodio za 1:0.

Italija je u 68. minuti izjednačila na 1:1. Stefano Sensi je šutirao a lopta pogađa Šunjića i skreće u gol.

Do kraja utakmice još nekoliko odličnih prilika pred golom oba tima ali rezultat se nije mijenjao.

Tekstualni prijenos utakmice pratite na portalu BHRT-a bhrt.ba.

TOK UTAKMICE

• Kraj utakmice u Firenci. BiH je u gostima kod Italije odigrala 1:1
  • Vrhunska završnica utakmice sa mnoštvom dobrih prilika s obje strane. Rezultat je i dalje 1:1.
  • 84′ Selektor Bajević pravi novu izmjenu. Izlazi Kolašinac, na terenu je Ćivić
  • 83′ Odličan kontranapad našeg tima završava šutem Edina Višće koji brani Donnarumma
  • 79′ Nicolo Zaniolo je dobio žuti karton nakon što je laktom udario Kolašinca
  • 78′ Džeko je ponovo pokušao ali njegov šut nije ugrozio domaćeg čuvara mreže
  • 77′ Izmjena i u reprezentaciji BiH. Na teren će Muhamed Bešić koji mijenja Armina Hodžića
  • 73′ U igru ulazi Immobile umjesto Belottija
  • 72′ Još jedna velika prilika za Italijane ali je Šehić odlično odbranio
  • 70′ Dobra šansa za našu reprezentaciju. Hodžićev šut glavom brani Donnarumma
  • 67′ Italija je izjednačila 1:1. Stefano Sensi je šutirao a lopta pogađa Šunjića i skreće u gol
  • 65′ Prvi žuti karton na utakmici dobija Andrea Belotti
  • 64′ Barella nakon slobodnog udarca dolazi do prilike za šut. Šehić bez problema hvata ovu loptu
  • 60′ Nova šansa za “Zmajeve”. Džeko nakon solo prodora šutira pravo u Donnarummu
  • 57′ GOOOOL! Edin Džeko dovodi Bosnu i Hercegovinu u vodstvo 1:0. Sjajna reakcija našeg kapitena poslije kornera
  • 55′ Stativa i za Italiju! Insigne je pogodio okvir gola. Gledamo odličnu utakmicu u nastavku
  • 52′ Kakva šansa za BiH! Hodžić je šutirao iz “mrtvog ugla” i pogodio stativu
  • Insigne je ponovo zaprijetio, Šehić je na visini zadatka
  • 49′ Barella “Azzurrima” donosi novi korner, odbrana BiH zasad dobro reaguje nakon udaraca iz ugla
  • “Zmajevi” pokušavaju iz kontranapada ali Italijani igraju sjajno u tranziciji
  • Počelo je drugo poluvrijeme susreta na stadionu “Artemio Franchi” u Firenci
  • Kraj prvog poluvremena u Firenci, rezultat je neriješen 0:0
  • 45′ Džeko je primio loptu na 40 metara i uposlio Hodžića koji je oklijevao i propustio izglednu šansu za BiH
  • Italijani ponovo dominiraju u završnici prvog poluvremena, svi naši igrači su iza lopte i uspješno se brane
  • 36′ Zaprijetio je i Barella, a njegov šut je završio visoko iznad Šehićevog gola
  • 33′ Belotti se oslobodio svog čuvara na ivici šesnaesterca ali je slabo šutirao
  • 27′ Sjajna šansa za Višću koji je sa desetak metara šutirao visoko preko gola domaćeg tima
  • Džeko vodi veliku bitku sa braničima Italije i uspio je izboriti slobodan udarac za BiH 30 metara od gola Donnarumme
  • Sredina prvog dijela, “Zmajevi” su uspjeli izdržati početni pritisak “Azzurra”
  • 22′ Drugi korner za Italijane ali bez prijetnje za golmana Šehića
  • Insigne je šutirao ali lopta odlazi preko gola
  • Slobodan udarac za Italiju na 20-ak metara od gola Bosne i Hercegovine
  • 14′ Prvi korner za “Zmajeve” koji je izborio Edin Višća
  • 12′ Insigne je proigrao Chiesu koji je propustio veliku šansu za Italiju. Chiesin šut za desetak metara je odsjeo u spoljnjem dijelu mreže
  • Pritisak i dominacija Italije u prvih 10 minuta meča
  • Šunjić je nespretno intervenisao i domaći tim će izvesti korner. Šehić uspješno boksuje loptu i otklanja opasnost pred našim golom
  • 7′ Opasan napad za Italiju, Insigne je šutirao iznad Šehićevog gola
  • 3′ Prvi napad za BiH. Hodžić je ubacio loptu sa lijeve strane ali u šesnaestercu Italije nije bilo nikoga od naših igrača
  • Počela je utakmica na stadionu Fiorentine između Italije i BiH
  • U toku je intoniranje himni Bosne i Hercegovine i Italije
  • Utakmicu Italija – BiH sudiće Tasos Sidiropoulos iz Grčke

Selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Dušan Bajević odabrao je početni sastav za duel za četverostrukim prvakom svijeta:

Šehić, Cipetić, Kolašinac, Saničanin, Šunjić, Cimirot, Hadžiahmetović, Gojak, Hodžić, Višća i Džeko.

Selektor Italije Roberto Mancini odlučio se za sljedeći sastav:

Donnarumma, Florenzi, Bonucci, Acerbi, Biraghi, Pellegrini, Sensi, Barella, Chiesa, Belotti, Insigne.

Mancini je u večerašnjem duelu protiv Bosne i Hercegovine prednost u napadu dao Andrei Belottiju iz Torina u odnosu na prvog strijelca Serie “A“ i Lazija Ciru Immobilea.

Reprezentacija BiH trening

Najbolji bh. fudbaleri su sinoć imali trening na stadionu “Artemio Franchi“ u Firenci, a prethodno su selektor Dušan Bajević i kapiten Edin Džeko iznijeli očekivanja uoči duela protiv Italije.

“Dva puta smo se u kratkom vremenskom periodu sastali sa Italijom i znamo da se radi o izuzetno dobroj ekipi. Mislim da je svakome motiv igrati protiv takve jedne reprezentacije i želja mi je da odigramo dobru utakmicu. I mi i oni smo u istoj situaciji, možda su oni malo bliži pobjedi, ali ćemo i mi uraditi sve što možemo kako bi ih pokušali iznenaditi”, kazao je selektor Bajević.

Dusan Bajević

Kapiten BiH Edin Džeko pokušao je uporediti prethodna dva duela protiv Italije, onaj u Torinu sa onim u Zenici.

“Nadam se da će ova utakmica biti sličnija onoj u Torinu. Ipak, postoje velike razlike, tada smo svi bili u odličnoj formi, u toku je bila sezona, pa smo bili sto posto spremni. Ovo sigurno nije najbolji trenutak za jednu ovakvu utakmicu, posebno što igramo bez Miralema Pjanića. Nema ni publike pa će sve to uticati na kompletan ambijent. Volio bih naravno da smo kompletni, da se igra pred navijačima, jer je uvijek čast igrati protiv reprezentacije Italije”, kazao je sjajni napadač Rome.

Edin Dzeko press

Nastup u elitnoj “A” Ligi nacija najbolji bh. fudbaleri počinju večeras na gostovanju u Italiji. Tri dana kasnije “Zmajevi” će na zeničkom “Bilinom polju” dočekati Poljsku. Osim ovih selekcija, u Grupi 1 “A” Lige nacija igraće i Nizozemska.