Rukometna reprezentacija Hrvatske savladala je u Beču Njemačku sa 25:24 u susretu Grupe 1 Evropskog rukometnog prvenstva (EHF EURO 2020). Hrvati su pobjedom nad direktnim konkurentom izborili plasman u polufinale završnog turnira u Austriji, Norveškoj i Švedskoj.

Španija i Hrvatska imaju maksimalnih šest bodova u Grupi 1 i već su osigurali plasman među četiri najbolje reprezentacije Starog kontinenta. Njemačka je treća sa dva boda, koliko imaju i Austrija i Bjelorusija. Češka je bez bodova.

TOK UTAKMICE:

• KRAJ UTAKMICE! POBJEDA HRVATSKE 25:24! Najbolji meč dosadašnjeg dijela EURO 2020
  • Novi time out njemačkog selektora u posljednoj minuti susreta
  • GOL Karačić! Hrvatska dolazi u vodstvo u 59. minuti!
  • 58′ Time out Line Červara, Hrvati imaju napad za prvo vodstvo u utakmici
  • Duvnjak pogađa važan šut za 24:24, tri minute do kraja
  • Reichmann ponovo siguran sa sedam metara, Nijemci minimalno vode 24:23
  • Fenomenalni Karačić za novo izjednačenje 23:23
  • Šest minuta do kraja, gledaćemo super zanimljivu završnicu u Beču
  • 52′ Sedam metara za Njemačku, precizan je Reichmann – 23:22
  • Sjajni Wolff bilježi 13. odbranu i svojim intervencijama drži Nijemce “u životu”
  • Nijemci su se izgubili na terenu, Hrvati to još nisu iskoristili. Ulazimo u posljednjih deset minuta ovog uzbudljivog meča.
  • Mandić poravnava rezultat u 48. minuti – 22:22!
  • Kuhn vraća Nijemce na plus 2
  • 47′ Miniserija Hrvatske za 20:21, “istopila” se prednost Njemačke. Selektor Prokop mora da reaguje sa time-outom.
  • Drugo isključenje za kapitena Domagoja Duvnjaka, Hrvatska u problemima
  • 37′ Karačić smanjuje na 12:16, Hrvatima trebaju brzi golovi
  • Wolff je briljantan na golu “Panzera”, Hrvatska bez gola u drugom poluvremenu
  • 34′ Njemačka na +5, sjajnu noć ima Gensheimer
  • Kastening nepogrešiv, Njemačka ide na 15:11
  • Bez golova u prve tri minute drugog dijela. U nastavku gledamo još čvršće odbrane na obje strane
  • Greška u koracima Karačića, ostaje 14:11 za Njemačku
  • Počelo je drugo poluvrijeme dvoboja Hrvatske i Njemačke, direktnih konkurenata za plasman u polufinale EHF EURO 2020
  • Kraj prvog poluvremena. Njemačka na odmor odlazi sa prednošću 14:11
  • Isključenje za Musu (Hrvatska) koji se neće vraćati u igru do kraja poluvremena
  • 28′ Dva brza gola Hrvatske za povratak na -3.
  • Furiozna igra Njemačke u finišu prvog poluvremena, Hafner pogađa za 13:8
  • Nevjerovatni Wolff ponovo brani sedmerac Horvata i stiže do sedme odbrane. Hrvati nisu iskoristili čak tri sedmerca!
  • Sudije nakon gledanja video snimka kažnjavaju Wienceka (Njemačka) sa dvije minute isključenja
  • Njemačka koristi dva isključenja Hrvatske i vodi sa 11:8 u 25. minuti
  • Prvo isključenje za Hrvatsku (Stepančić)
  • 23′ Time out zove selektor Njemačke Prokop
  • Pekeler dobija dvije minute isključenja. Nijemci mnogo agresivniji u odbrani sa već pet isključenja, ali im to zasad donosi rezultat
  • 21′ Weber vraća Njemačku na plus 3. Stepančić ekpresno uzvraća za 7:9.
  • Prvi sedmerac za Hrvatsku, isključenje za Webera u 12. minuti
  • 12′ Gol Schmidta, ponovo vode Nijemci – 5:4
  • Nijemci igraju jaku i agresivnu odbranu koja je pomalo iznenadila Červarove izabranike na startu utakmice
  • Prvo isključenje za Njemačku u 9. minuti, dvije minute kazne za Hafnera
  • 7′ Sjajno otvaranje Nijemaca koji idu na plus 2. Drugi gol Kasteninga za 4:2
  • U šestoj minuti Hafner dovodi Njemačku u prednost – 3:2
  • 4′ Veteran Domagoj Duvnjak pogađa za novo vodstvo Hrvatske 2:1
  • Prvi u listu strijelaca kod Nijemaca se upisao Timo Kastening
  • Prvi gol za Hrvatsku postiže Marino Marić – 1:0
  • Počinje susret u Beču. Hrvatska traži pobjedu za polufinale, dok Njemačkoj treba pobjeda za nastavak nade za plasman među četiri najbolje ekipe Starog kontinenta
  • Intoniraju se nacionalne himne Hrvatske i Njemačke
  • Hrvatska će i u ovom meču imati veliku podršku sa tribina
  • Na parket dvorane “Stadthalle” u Beču izlaze rukometaši Hrvatske i Njemačke

Iako su do sada ostvarili sve četiri pobjede, a Njemačka pretrpjela jedan poraz od Španije, hrvatski selektor Lino Červar “spušta loptu na zemlju“ i upozorava na kvalitet rivala.

“Sve je otvoreno, moramo se koncentrirati na tu utakmicu. Znamo da ćemo imati jednog vrlo moćnog protivnika s dosta kvalitetnih pojedinaca koji igraju u najvažnijim, najvećim klubovima. Moramo pružiti jednu discipliniranu, taktičku igru, moramo pokazati veliku upornost, strpljivost i zalaganje kroz cijelu utakmicu. To je utakmica posebnog naboja i bitno je da su naši igrači smireni i racionalni, da nisu euforični“, istakao je Červar za internet stranicu Hrvatskog rukometnog saveza (HRS).

Hrvatska i Njemačka do sada su na velikim takmičenjima odigrale 11 susreta. Uspješniji su “kauboji” koji imaju sedam trijumfa. Jedan duel je završen neriješeno, dok su “panceri” slavili tri puta.

Utakmica Hrvatska – Njemačka igra se u dvorani Stadthalle u Beču od 20.30 sati, uz direktan prijenos na BHT1 i portalu bhrt.ba.