Fudbaleri Veleža večeras su na stadionu “Grbavica” u Sarajevu pobijedili grčki AEK rezultatom 2:1 u susretu 2. pretkola UEFA Konferencijske lige.

Velež je ofanzivno ušao u utakmicu i vidan je bio pritisak već od prvih minuta utakmice.

Ipak, gosti su u 12. minuti došli do vodstva od 0:1, a strijelac je bio iskusni iranski reprezentativac Karim Ansarifard.

Dvije minute kasnije, dok je slavlje gostiju još uvijek trajalo, Omar Pršeš je sa velike udaljenosti postigao nevjerovatan pogodak i donio Veležu izjednačenje 1:1.

Bolja partija i puno više prilika za Velež i nastavku utakmice. Strijelac izjednačujućeg pogotka Pršeš je u 32. minuti ponovo zaprijetio golmanu AEK-a, no promjene rezultata nije bilo. Kraj prvog poluvremena 1:1.

Velež odličan i u drugom poluvremenu. U 52. minuti na sredini terena napravljen je faul nad Pršešom. Brzo su to izveli igrači Veleža, a onda se sjajno s loptom snašao Dženan Zajmović i poslao je u mrežu golmana AEK-a. 2:1 za Velež.

Dobra igra Veleža do samog kraja utakmice, još nekoliko prilika, konačan rezultata 2:1.

“Rođeni” su imali veličanstven ambijent na “Grbavici” i užarenu atmosferu pred oko 7.000 navijača Veleža, konj su u veličanstvenom korteu prošli ulicama Sarajeva.

Treneri Feđa Dudić i Vladan Milojević odabrali su startere za ovaj duel.

Za AEK su igrali : Tsintotas, Lopes, Tzavellas, Svarnas, Bakakis, Shakhov, Szymanski, Albanis, Garcia, Mantalos, Ansarifard.

Dudić se odlučio za ovih 11 fudbalera: Bogdanović, Ovčina, Zeljković, Isić, Dario, Hasanović, Pršeš, Ćosić, Anđušić, Brandao i Zajmović.

Meč je sudio Nathan Verboomen, a asistirali su mu Mathias Hillaert i Ruben Wyns. Sva trojica su iz Belgije.

Pogledajte Rođene na tribinama

velež2

Tok utakmice:

• Počela je utakmica na stadionu “Grbavica”
  • prvi sa centra terena kreću igrači Veleža
  • 5. minuta-igra se na sredini terena, Velež izrazito borben
  • Šahov je uputio udarac iz daljine, ali je Bogdanović bio siguran
  • u 12. minuta- AEK vodi 1:0, strijelac Ansarifard
  • u 14. minuti – GOOL- odmah je Omar Pršeš izjednačio golom iz velike udaljenosti – 1:1!
  • 19. minut: Pokušao je Zajmović, ali golman AEK-a brani njegov udarac
  • 24. minuta, 3 uzastopna kornera za AEK
  • 31. minuta-Pršeš pucao sa iste pozicije i golman izbacio u korner
  • 34. minuta-korner za Velež izvodi Pršeš, udarac iznad gola
  • 35 minuta-  Nakon kornera za Velež šutirao je Isić, ali nije bio precizan
  • 42. minuta AEK dao gol,ali je poništen zbog ofsajda
  • posljednja 2 minuta prvog poluvremena- kapiten Veleža Ovčina dobio žuti karton
  • Završeno prvo poluvrijeme, sudija svirao kraj. Velež je u visokom tempu odigrao prvo poluvrijeme
  • Počelo drugo poluvrijeme
  • 47 minuta – Pokušaj glavom Mantalosa ide daleko od gola.
  • 53 minutaGOOL,!!!strijelac Dženan Zajmović 2:1 za Velež. Velež vodi!!!
  • 56. minuta. Ovčina dobio žuti karton
  • 58 minuta – žuti karton za Mantalosa
  • 63. minuta- faul nad Ćosićem, žuti karton dobio Shakov
  • 69. minuta-dvostruka izmjena kod Veleža-izašli Anđušić i Zajmović, ušli Vehabović i Georgijević
  • 78. minuta-Brandau je nabacio loptu, Georgijević pucao glavom, ali je grčki golman odbranio
  • U ekipu AEK-a ulazi Daimian Le Talek, izlazi Shakhov
  • osam minuta do kraja susreta
  • pet minuta prije kraja – Dejanović i Radović ulaze u igru umjesto Ćosića i Brandaa.