U finalu Svjetskog prvenstva nogometašica koje se održava u Francuskoj igrat će reprezentacije Holandije i SAD.

Holanđanke su sinoć u polufinalnom susretu u Lyonu nakon produžetaka pobijedile Švedsku sa 1-0, dok su braniteljice naslova Amerikanke na istom stadionu dan ranije pobijedile Englesku sa 2-1.

Odlučujući gol za Holandiju postigla je Jackie Groenen lijepim udarcem sa 20-ak metara u 99. minuti utakmice.

U prvom polufinalu nogometašice SAD su u utorak savladale Englesku sa 2-1. Za SAD su pogodile Christen Press (10) i Alex Morgan (31), dok je Ellen White (19) bila strijelac za Englesku. U 84. minuti engleska kapitenka Steph Houghton nije iskoristila penal, njen udarac odbranila je golmanka SAD-a Alyssa Naeher.

Amerikankama će to biti peto finale, pri čemu treće u nizu, a do sada su tri puta bile svjetske prvakinje (1991, 1999, 2015). Jedino finale su izgubile 2011. od reprezentacije Japana.

Holanđanke, aktuelne evropske prvakinje, ulaskom u polufinale postigle su najveći uspjeh na svjetskim prvenstvima.

Finale je na rasporedu 7. jula u Lyonu, a dan ranije će u Nici Engleska i Švedska igrati za treće mjesto.