Nogometna reprezentacija Italije savladala je u Zenici Bosnu i Hercegovinu sa 3:0 u utakmici devetog kola grupe “J” kvalifikacija za EURO 2020. Acebi je u 20. doveo goste u vodstvo, a 16 minuta kasnije bio je precizan i Insigne. Belotti je zabio u 52. za 3:0 i ubjedljivu pobjedu “Azzurra”.

Talijani su potvrdili dominaciju u grupi “J” i sada imaju impresivan skor od devet pobjeda iz devet utakmica, uz gol razliku 28:3! Za razliku od četvorostrukog svjetskog prvaka, reprezentacija Bosne i Hercegovine bilježi najgore kvalifikacije u novijoj istoriji, a šansu za plasman na EURO 2020 “Zmajevi” će tražiti u utakmicama baraža u martu naredne godine, zahvaljujući uspješnom nastupu u B Ligi nacija.

Poslije devet odigranih kola, Italija je lider s maksimalnih 27 bodova i siguran je učesnik Evropskog prvenstva naredne godine. Plasman na EURO osigurali su i Finci koji su savladali Lihtenštajn i ovjerili drugo mjesto sa 18 bodova. Slijedi Grčka s 11 bodova, Armenija i Bosna i Hercegovina su osvojili po 10, dok je posljednji Lihtenštajn s dva boda.

Kvalifikacije za zaborav BiH će zaključiti za tri dana gostovanjem kod Lihtenštajna u Vaduzu.

Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti na web portalu BHRT-a:

‘Kraj utakmice na Bilinom Polju. Italija je zasluženo slavila 3:0 za potvrdu perfektnih kvalifikacija. “Azzuri” sada imaju maksimalnih 27 bodova iz devet utakmica.

‘ U 88. minuti teren napušta i golman Milana Gigi Donnarumma. Aplauz u Zenici je dobio nasljednik Buffona, Pagliuce, Peruzzija, Tolda, Rossija i ostalih talijanskih velikana među stativama.

‘ Šansa za Bosnu i Hercegovinu. Dobar prodor sa lijeve strane, ali Hodžić sa ivice peterca zapucava loptu izvan stadiona.

“Talijanska” zamjena u našem timu. Umjesto veznjaka Juventusa Pjanića ulazi veznjak Udinesea Jajalo.

Slobodan udarac sa 20 metara za Italiju, ali bez prijetnje za Šehića.

‘ Bilino Polje je večeras znalo nagraditi nastup “Azzurra” koji su u nekoliko navrata dobili ovacije objektivne zeničke publike.

‘ BiH je trenutno pretposljednja, 5. na tabeli grupe “J”, kao potvrda najgorih kvalifikacija u novijoj istoriji bh. nogometa.

‘ U 64. minuti novi opasni napad za goste iz Italije. Bernardeschi je ovaj put bio “kratak” u našem šesnaestercu.

‘ Sedmi korner za Talijane koji kontrolišu tok utakmice. Publika na Bilinom Polju aplaudira četvorostrukom prvaku svijeta. Istovremeno, Višća i Bešić s terena ispraćeni zvižducima.

‘ Nezadovoljni su i naši navijači i pomalo se osjeti nervoza. Talijani su objektivno kvalitetnija momčad, ali ovo nismo očekivali…

Belotti za 3:0 Italije na Bilinom Polju. Prvi napad u drugom poluvremenu za potvrdu pobjednika.

‘ Počelo je drugo poluvrijeme, zaprijetili su Zmajevi, ali je Višća bio sporiji od gostujućeg vratara.

‘ Kraj prvog poluvremena, nekoliko dobrih prilika naših, ali je u ovom trenutku Italija puno jača od izabranika Roberta Prosinečkog.

Tonali je u spornoj situaciji, sudac Sandro Scharer ne pomišlja na jedanesterac.

‘ Nešto pasivnija igra pred kraj prvih 45 minuta.

‘ Prijete i Talijani, ovoga puta Šehić je postojan

Kovačević je ponovno jedan od aktera, ali na drugoj strani, dobar pokušaj, ali promjene na semaforu nema…

Insigne Kovačeviću kroz noge i u Šehićevu mrežu…

‘ Raspadamo se, Talijani zabijaju i drugi gol…

‘ Naši vrše pritisak, ponovno je Džeko akter, ali mreža gostujućeg vratara miruje

Emerson je blokirao Bešićev šut

Kvržićev pokušaj spriječila je poslovnično tvrda talijanska obrana

‘ Požutio je Bernardesci, to je i prva sudačka opomena na utakmici

‘ Kapetan Džeko je naš najaktivniji igrač, opet je pokušao, ovog puta preko gola

‘ Talijani vode. U 20. minuti precizan je Acerbi

‘ MINISTAR OBRANE: Zaprijetio je Bernandesci, ali Šehić maestralno skida

‘ Presing naše ekipe na polovici terena traje

‘ Iako je rezultat najdosadniji mogući (0:0), gledatelji su do sada mogli vidjeti nekoliko dobrih prigoda. Pokušao je Džeko ponovno, ali bez uspjeha

‘ Nije dobro: Spasio nas je Kvržić od izvjesnog gola Talijana. Naša obrana je pogriješila, Insigne je ostao sam i u prilici koju bi sigurno iskoristio da mu Kvržić nije uklizao fenomenalno

‘ Udarac Džeke, ali talijanski golman pokazuje da nije neokaljan talentom…

‘ Obje ekipe igraju otvoreno, nakon desetak minuta još jedna prigoda u režiji našeg Edina Džeke, ali je Cimirot bio u zaleđu

Donnarumma brani šut Bičakčića kojega je izvršno pronašao Juventusov provtimac Pjanić

‘ Stotinjak navijača bodri Azzure

‘ Talijani su imali jedan, a do korenera su došli i izabranici Roberta Prosinečkog

‘ Novi opasan napad naše momčadi, ali Bešić bez kreativnosti

‘ Talijani vrše pritisak, pokušao je Bonucci, ali bez izgleda

‘ Dobra prilika Džeke i Višće nakon pola minute igre, ali bez realizacije…

‘ Počela je utakmica, sretno Zmajevi!

‘ Utakmica počinje za nekoliko trenutaka, igrači se pripremaju za izlazak na teren. Podsjetimo, BiH nema teoretske šanse da se kvalificira nakon pobjede Finske.

Selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Robert Prosinečki izjavio je da protiv Italije očekuje dobru i zanimljivu utakmicu.

Robert Prosinečki

“Sigurno neće biti nimalo lagana utakmica, pogotovo što su se već kvalificirali, a mi želimo pokazati da možemo igrati dobro sa svakom reprezentacijom, pogotovo u Bosni i Hercegovini i Zenici. Svi smo razočarani, u ovoj grupi smo mogli i morali biti drugi. Naši problemi su bili u gostima, gdje nismo igrali dobro kao kod kuće. Bitno je da odradimo dobru utakmicu, kao što smo u Italiji, iako smo tada izgubili. Ako to ponovimo, a vjerujem da možemo, utakmica će biti sigurno zanimljiva. Vjerujemo da ćemo biti dobri, posebno jer imamo svoju publiku”, rekao je Prosinečki.

Na pitanje novinara, Prosinečki je otkrio i sastav koji će istrčati na teren Bilinog polja.

“Igrat će Šehić, Bičakčić, Kvržić, Kovačević, Kolašinac, Pjanić, Bešić, Cimirot, Krunić, Džeko i Višća, to je prvih 11”, kazao je Prosinečki.

Selektor Italije Roberto Mancini izjavio je da očekuje tešku, ali lijepu utakmicu, dodavši da “Azzurri” ovaj kvalifikacijski ciklus žele završiti sa svim pobjedama u grupi.

“Nemam nedoumica u vezi sa sastavom igrača. Bosna i Hercegovina se ovdje osjeća dobro, ali dat ćemo i mi sve od sebe da odigramo dobru utakmicu. Veoma je važno za cijelu reprezentaciju, s obzirom da igramo protiv jedne dobre reprezentacije. Ovo je dobar test i za mlade igrače. BiH ima jaku ekipu, jaču nego Finska, a nisu prošli. Smatram da imaju šansu i kroz Ligu nacija da prođu dalje, ali sam siguran da će biti jako lijepa utakmica”, izjavio je Mancini.

Susret BiH – Italija igra se od 20.45 sati na stadionu Bilino polje u Zenici.