Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Polvi od domaće selekcije Estonije sa 21:24 u utakmici Grupe 2 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2022. u Mađarskoj i Slovačkoj.

Estonija je povela sa 4:2, ali bh. tim brzo pravi preokret serijom 3:0 i preuzima kontrolu nad rezultatom. Prvi put sa dva razlike BiH je povela u 18. minuti, kada je za 10:8 pogodio Alen Ovčina. Nakon pet minuta tokom kojih nije bilo golova, ponovo je pogodio bh. tim za tri razlike (11:8). Izabranici Bilala Šumana uspjeli su održati prednost i na odmor otići pri rezultatu 14:11.

U nastavku domaćini su zaigrali dosta bolje, posebno u odbrani, pa su u 43.  minuti uspjeli stići do izjednaćenja 17:17. Bh. tim nije imao odgovor na dobru igru rivala, pa su Estonci u 48. minuti potpuno preokrenuli rezultat i poveli sa 19:18. Sve do same završnice igralo se gol za gol, da bi Estonija dvije minute prije kraja povećala prednost na dva razlike (23:21) i time riješila pitanje pobjednika. Na kraju zasluženih 24:21 za domaću selekciju.

Najefikasniji u pobjedničkom sastavu bili su Kaspar Lees i Karl Toom sa po osam golova. U bh. taboru izdvojili su se Alen Ovčina sa šest te Nikola Prce i Marko Panić sa po tri pogotka.

Ove dvije selekcije ponovo se sastaju u nedjelju kada će rukometaši BiH u Bugojnu ugostiti Estoniju.

Njemačka je u prvoj utakmici današnjeg programa savladala Austriju 36:27.

Njemačka je lider Grupe 2 sa tri pobjede i maksimalnih 6 bodova, slijede Austrija i Estonija sa po dva boda, a na začelju tabele je BiH koja iz dva susreta ima dva poraza.

• Naši rukometaši su postigli samo pet golova u nastavku i imaćemo neizvjesnu završnicu u Estoniji
  • Estonski golman je “zaključao” svoj gol u drugom dijelu sakupivši 10 odbrana.
  • Panić postiže važan gol za poravnanje 19:19
  • Estonija stiže do prednosti 12 minuta prije kraja utakmice – 19:18
  • 48′ “Žilavi” Estonci ponovo u egalu – 18:18. Selektor Šuman traži tajm aut
  • Bravo za Perića! – 18:17 za Zmajeve
  • Samo tri gola naših rukometaša u 12 minuta drugog poluvremena
  • 43′ Estonci sa dva igrača više dolaze do poravnanja 17:17
  • Dva isključenja za naše u samo nekoliko sekundi. Ovčina i Vranješ su dobili po dvije minute kazne
  • Ovčina je sjajan u ovom meču sa šest postignutih golova
  • Karl Toom je nezaustavljiv i dolazi do sedmog pogotka, a Estonce dovodi na samo gol zaostatka
  • Problemi u napadu za naše rukometaše koji su postigli samo dva gola u 7 minuta nastavka
  • Hadžiomerović pogađa za +3 Zmajeva, ali već u sljedećem napadu dobija dvije minute isključenja
  • 32′ Prvi gol u nastavku postižu Estonci – 14:12 za BiH
  • Počelo je dugo poluvrijeme utakmice Estonija – BiH
  • Poluvrijeme u Polvi, rukometaši BiH na odmor odlaze sa tri gola prednosti 14:11
  • Sjajni Ovčina dolazi do svog petog pogotka na susretu
  • Četvrta odbrana Burića u završnici prvog poluvremena
  • 23′ Zmajevi konačno na +3, Haseljić za 11:8
  • Naši rukometaši su zaigrali bolje u odbrani, Estonija već četiri minute bez gola
  • Prvi tajm aut traži selektor Estonije
  • 20′ Benjamin Burić je upisao drugu odbranu na utakmici
  • Ovčina je najefikasniji u našoj reprezentaciji sa 4 gola
  • BiH ide na +2 u 18. minuti – 10:8
  • Prvo isključenje za domaću ekipu, Vojka je dobio dvije minute kazne
  • Karl Toom je raspoložen u redovima Estonije sa 4 gola
  • 13′ Prce postiže drugi gol na meču – 7:6
  • Izjednačen duel u prvih 10 minuta. Estonci igraju pokretljivu odbranu na startu meča
  • Dvije brze kontre Zmajeva koji ponovo vode – 5:4
  • 7′ Prva odbrana Burića, Ovčina koristi kontranapad našeg tima
  • Nikola Prce poravnava na 2:2, Estonci nakon brzog centra ponovo dolaze u prednost
  • Estonci u 3. minuti dolaze u vodstvo 2:1
  • Perić postiže prvi gol za BiH – 1:0
  • Počela je utakmica u Polvi između rukometnih selekcija Estonije i Bosne i Hercegovine
  • Intoniranje nacionalnih himni Bosne i Hercegovine i Estonije
  • Njemačka je u prvoj utakmici današnjeg programa savladala Austriju 36:27. Nijemci nakon tri kola u Grupi 2 imaju maksimalnih 6 bodova. Austrija je na drugom mjestu sa dva osvojena boda
Bh. rukometaši po povratku u Sarajevo

Da bi drugi put u historiji obezbijedili svoje mjesto na Euru, izabranicima Bilala Šumana neophodne su obje pobjede u dvomeču sa Estoncima – danas u gostima, te u revanšu u Bugojnu 10. januara.

Obje utakmice rukometnih “Zmajeva” možete pratiti ekskluzivno u programu BHT1 i na portalu bhrt.ba.

Selektor Šuman na raspolaganju ima igrače: Benjamin Burić, Admir Ahmetašević, Alen Ovčina, Mirko Herceg, Marin Vegar, Nikola Prce, Mirsad Terzić, Dino Hamidović, Josip Perić, Marko Tarabochia, Dejan Malinović, Marko Panić, Ibrahim Haseljić, Vladimir Vranješ, Igor Mandić i Gafar Hadžiomerović.

U Drugoj kvalifikacionoj grupi rukometaši BiH do sada su odigrali jednu utakmicu protiv Njemačke, od koje su 5. novembra u Dusseldorfu poraženi sa 25:21. Susret s Austrijom je odgođen.

Estonci su u oba uvodna susreta kvalifikacija poraženi, od Njemačke 35:23 i Austrije 31:28.

Na Evropsko prvenstvo, koje će se 2022. godine održati u Slovačkoj i Mađarskoj, plasiraće se prva i druga selekcija iz svake od osam kvalifikacionih grupa te četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije. Plasman na EURO 2022 osiguran je domaćinima Slovačkoj i Mađarskoj te aktuelnom šampionu Španiji i drugoplasiranoj Hrvatskoj.