Za nagrade Srce Sarajeva u Takmičarskim programima 27. Sarajevo Film Festivala, koji će biti održan od 13. do 20. augusta ove godine, takmičit će se ukupno 47 filmova.

U četiri takmičarske selekcije igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma, 18 filmova će zabilježiti svjetsku, tri međunarodnu, jedan evropsku, 24 filma regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru, saopćeno je iz Sarajevo Film Festivala.

Ove godine selekcioni tim pod vodstvom Izete Građević, kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala, pogledao je 683 filma: 135 dugometražnih igranih, 153 dokumentarna, 245 kratkih i 150 studentskih.

Elma Tataragić, selektorica Takmičarskog programa – igrani film u program je uvrstila devet filmova, od kojih će dva imati svjetsku, a sedam filmova regionalnu premijeru.

Rada Šešić, selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film selektirala je 16 filmova: osaam filmova će u Sarajevu zabilježiti svjetsku, jedan evropsku, šest regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru.

U Takmičarskom programu – kratki film, prema odluci selektorice Elme Tataragić, ove godine će biti deset filmova: četiri će imati svjetsku, a šest filmova regionalnu premijeru.

Asja Krsmanović, selektorica Takmičarskog programa – studentski film, u program je uvrstila 12 filmova, od kojih će četiri imati svjetsku, tri međunarodnu, a pet filmova regionalnu premijeru.

Program obuhvata filmove i autore iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.

TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM 2021.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI IGRANI FILM
Novčanu nagradu u iznosu od 16.000 € sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA / REDITELJICU
Novčanu nagradu u iznosu od 10.000 € obezbjeđuje Agnes B.
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

  1. ELEGIJA LOVORA, Dušan Kasalica (Crna Gora, Srbija, 2021, 93 min.) – svjetska premijera
  2. STVARI VRIJEDNE SUZA / A LEGJOBB DOLGOKON BŐGNI KELL, Cristina Grosan (Mađarska, 2021, 84 min.) – svjetska premijera
  3. BEBIA, JEDINA ČEŽNJA MOJE DUŠE / BEBIA, À MON SEUL DÉSIR, Juja Dobrachkous (Gruzija, Ujedinjeno Kraljevstvo, 2020) – regionalna premijera
  4. BRDO NA KOJEM RIČU LAVICE / LA COLLINE OÙ RUGISSENT LES LIONESS, Luàna Bajrami (Kosovo, Francuska, 2021, 83 min.) – regionalna premijera
  5. KELTI, Milica Tomović (Srbija, 2021, 106 min.) – regionalna premijera
  6. MJESEC, 66 PITANJA / SELENE 66 QUESTIONS, Jacqueline Lentzou (Grčka, Francuska, 2021, 108 min.) – regionalna premijera
  7. MURINA, Antoneta Alamat Kusijanović, (Hrvatska, Brazil, SAD, Slovenija, 2021, 92 min.) – regionalna premijera
  8. TRAŽEĆI VENERU / NË KËRKIM TË VENERËS, Norika Sefa (Kosovo, 2020, 111 min.) – regionalna premijera
  9. VELIKA SLOBODA / GROSSE FREIHEIT, Sebastian Meise (Austrija, Njemačka, 2021, 116 min.) – regionalna premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM 2021.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske
NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €

  1. BOSANSKI BRODVEJ, Jasmina Beširević (Hrvatska, 2021, 30 min.) – svjetska premijera
  2. DISTURBED EARTH, Kumjana Novakova, Guillermo Carreras-Candi (Bosna i Hercegovina, Španija, Sjeverna Makedonija, 2021, 71 min.) – svjetska premijera
  3. DIVE / DÍVÁK, Máté Kőrösi (Mađarska, 2021, 80 min.) – svjetska premijera
  4. HORIZONT, Tanja Deman (Hrvatska, 2021, 25 min.) – svjetska premijera
  5. ISTI SAN / ACELAȘI VIS, Vlad Petri (Rumunija, 2021, 29 min) – svjetska premijera
  6. KAD SMO MI BILI ONI / WHEN WE WERE THEM, Danis Tanović, Damir Šagolj (Bosna i Hercegovina, 2021, 15 min.) – svjetska premijera
  7. NEDJELJOM / EVERY SUNDAY, Keti Papadema (Cipar, 2020, 24 min.) – svjetska premijera
  8. ŽŽŽ (ŽURNAL O ŽELIMIRU ŽILNIKU), Janko Baljak (Srbija, 2021, 90 min.) – svjetska premijera
  9. SUNNY / MZIURI, Keti Machavariani (Gruzija, 2021, 67 min.) – europska premijera
  10. LES ENFANTS TERRIBLES / YARAMAZ ÇOCUKLAR, Ahmet Necdet Çupur (Turska, Francuska, Njemačka, 2021, 93 min.) – regionalna premijera
  11. LOOKING FOR HORSES, Stefan Pavlović (Bosna i Hercegovina, Nizozemska, Francuska, 2021, 88 min.) – regionalna premijera
  12. POMIRENJE / ODPUŠČANJE, Marija Zidar (Slovenija, Srbija, Crna Gora, Kosovo, 2021, 82 min.) – regionalna premijera
  13. POTREBA ZA MRŽNJOM, Filip Čolović (Srbija, 2020, 81 min.) – regionalna premijera
  14. SOLDAT AHMET, Jannis Lenz (Austrija, 2021, 76 min.) – regionalna premijera
  15. TVORNICE RADNICIMA, Srđan Kovačević (Hrvatska, 2021, 105 min.) – regionalna premijera
  16. PEJZAŽI OTPORA, Marta Popivoda (Srbija, Francuska, Njemačka, 2021, 95 min.) – bh. premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM 2021.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM – kvalifikacioni film za prijavu za nagradu Oscar®
Novčanu nagradu u iznosu od 2.500 € obezbjeđuje Podravka

NOMINACIJA ZA KANDIDATURU ZA NAGRADU EUROPSKE FILMSKE AKADEMIJE U KATEGORIJI NAJBOLJI KRATKI FILM 2021.

  1. DRHTAJ SRCA / TENGNEFES, Azer Guliev (Azerbejdžan, 2021, 15 min.) – svjetska premijera
  2. SA BALKONA / FROM THE BALCONY, Aris Kaplanidis (Grčka, 2020, 13 min.) – svjetska premijera
  3. SOLO MOD / SOLO MODE, Tamara Kotevska (Sjeverna Makedonija, Turska, SAD, 2021, 30 min.) – svjetska premijera
  4. SVE ŠTO DOLAZI, Mate Ugrin (Hrvatska, Francuska, 2021, 24 min.) – svjetska premijera
  5. BRUTALIA, DANI RADA / BRUTALIA, DAYS OF LABOUR, Manolis Mavris (Belgija, Grčka, 2021, 26 min.) – regionalna premijera
  6. INTERFON 15, Andrei Epure (Rumunija, 2021, 22 min.) – regionalna premijera
  7. KAZNENI UDARAC / KAZENSKI STREL, Rok Biček (Hrvatska, Slovenija, Austrija, 2021, 15 min.) – regionalna premijera
  8. RASELJENI / PA VEND, Samir Karahoda (Kosovo, 2021, 15 min.) – regionalna premijera
  9. SJEVERNI POL / SEVEREN POL, Marija Apchevska (Sjeverna Makedonija, Srbija, 2021, 15 min.) – regionalna premijera
  10. STEAKHOUSE, Špela Čadež (Slovenija, Njemačka, Francuska, 2021, 10 min.) – regionalna premijera

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM 2021.

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju

  1. JEČAM / JEČAM ŽELA, Andrija Mugoša (Crna Gora, 2021, 18 min.) – svjetska premijera
  2. KAD JUTRO SVANE, Karmen Obrdalj (Bosna i Hercegovina, 2021, 23 min.) – svjetska premijera
  3. KAD TAMA IZGUBI / OTAN ECHASE I NICHTA, Asteris Tziolas (Grčka, 2021, 17 min.) – svjetska premijera
  4. LJETNI PLANOVI / PLANURI DE VACANTA, Alexandru Mironescu (Rumunija, 2021, 26 min.) – svjetska premijera
  5. ČEKAJ ME, Damir Markovina (Hrvatska, 2020, 42 min.) – međunarodna premijera
  6. OTAVA, Lana Bregar (Slovenija, 2021, 15 min.) – međunarodna premijera
  7. STAN X / APARTAMENTUL X, Marius Papară (Rumunija, 2020, 14 min.) – međunarodna premijera
  8. FONICA M-120, Oliver Rudolf (Mađarska, 2020, 24 min.) – regionalna premijera
  9. JESTI ZEMLJU / ERDE ESSEN, Laura Weissenberger (Austrija, 2021, 26 min.) – regionalna premijera
  10. LJUBAVNE PRIČE U POKRETU / PRIN ORAȘ CIRCULĂ SCURTE POVEȘTI DE DRAGOSTE, Carina-Gabriela Dașoveanu (Rumunija, 2021, 21 min.) – regionalna premijera
  11. REDUKCIJA / REDUCTION, Réka Anna Szakály (Mađarska, 2021, 11 min.) – regionalna premijera
  12. SUMRAK / FÉLHOMÁLY, Bálint Bíró (Mađarska, Belgija, Portugal, 2020, 21 min.) – regionalna premijera