Fudbaleri FK Sarajevo poraženi su večeras u Zenici od Celtica sa minimalnih 0:1 u utakmici Play-off runde UEFA Europa League. Škotski velikan je ovom pobjedom izborio plasman u grupnu fazu Evropske lige.

TOK UTAKMICE

• Kraj utakmice! Celtic je savladao Sarajevo sa 1:0 za prolaz u grupnu fazu Evropske lige
  • 92′ Velika šansa za Handžića čiji udarac brani golman Celtica Barkas
  • Igraće se još tri minute na Bilinom Polju.
  • Slobodan udarac za Sarajevo u finišu utakmice nakon što je fauliran Pejović
  • Sušić nije uspio da iskontroliše loptu u šesnaestercu Celtica
  • 87′ Frimpong je nakon solo prodora šutirao pored gola Kovačevića
  • Dvostruka izmjena u timu Sarajeva. Jukić i Velkoski mijenjaju Đokanovića i Fanima
  • Dva uzastopna kornera sa škotski sastav, ali ostaje minimalnih 1:0 za Celtic
  • Brz kontranapad gostiju, Christie je bio u prilici, a Đokanović dobro intervenisao
  • 77′ Slobodan udarac za Sarajevo nakon sjajnog poteza Oremuša
  • Fudbaleri Sarajeva su ostali bez snage sredinom drugog poluvremena, što je iskusni tim Celtica uspio da iskoristi
  • 73′ Četvrti korner za Sarajevo
  • 70′ GOL! Celtic je poveo 1:0 pogotkom Edouarda
  • Trener Sarajeva Vinko Marinović pravi prvu izmjenu. Umjesto Ahmetovića na teren će Handžić
  • 67′ Napadi Celtica su sve opasniji. Elhamed je zaprijetio volejom sa 15 metara, lopta odlazi pored lijeve stative Kovačevića
  • 63′ Christie je snažno šutirao sa više od 20 metara, njegov “projektil” odlazi iznad gola Sarajeva
  • 57′ Korner za Sarajevo nakon kombinacije Fanima i Tatara. Milićević je glavom zahvatio loptu koja odlazi pored gola Barkasa
  • Period igre koji pripada Škotima, ali odbrana Sarajeva i dalje mirna i pribrana
  • 55′ Opasno je bilo pred golom Sarajeva. Ponovo je zaprijetio Elyounoussi, a Kovačević je dobro intervenisao
  • Frimpong je ubjedljivo najopasniji igrač Celtica, a nakon njegovog novog prodora gosti su došli do drugog kornera na meču
  • 50′ Tatar je šutirao sa ivice šesnaesterca nakon asistencije Sušića, njegov šut su izblokirali braniči Celtica
  • 48′ Duffy je faulirao Ahmetovića na sredini terena
  • Počelo je drugo poluvrijeme utakmice play-offa Evropske lige Sarajevo – Celtic

• Poluvrijeme na Bilinom Polju bez golova 0:0. Fudbaleri Sarajeva su prvih 45 minuta odigrali vrlo hrabro u okršaju sa škotskim velikanom
  • Slobodan udarac za Sarajevo u finišu prvog dijela. Ubačaj sa desne strane ali linijski sudija je signalizirao ofsajd. Prvi žuti karton u “Bordo timu” dobija Dupovac
  • 40′ Elyounoussi je šutirao sa desetak metara, Kovačević brani bez problema
  • Fudbaleri Sarajeva su uspjeli neutralizirati igrače Celtica koji ne uspijevaju stvoriti ozbiljniju priliku pred golom Kovačevića
  • 35′ Drugi korner za Sarajevo nakon odličnog prodora Oremuša
  • 33′ Sjajni Milićević zaustavlja Edouarda u duelu jedan na jedan
  • 30′ Tatar ponovo prijeti sa lijeve strane, golman Celtica Barkas uspješno otklanja opasnost
  • Odbrana Sarajeva u prvih pola sata djeluje vrlo sigurno i kompaktno
  • 26′ Fanimo je vrlo agilan na startu utakmice i uspio je doći do novog slobodnog udarca za Sarajevo
  • Gosti imaju veći posjed lopte ali do sada nisu stvorili nijednu opasnu priliku pred golom Kovačevića
  • 22′ Frimpong je izborio slobodan udarac za Celtic, dvadesetak metara iskosa sa desne strane
  • Pidro je pokušao sa lijeve strane ali grčki golman Barkas je sigurno intervenisao
  • Prvih 15 minuta na Bilinom Polju proteklo u izjednačenoj igri oba tima. Sarajevo dobro stoji na terenu u duelu sa favoriziranim Škotima
  • Velika šansa za Sarajevo u 13. minuti. Fanimo je istrčao kontranapad, a Tatar šutirao sa desetak metara i izborio prvi korner za našeg prvaka
  • Već u 10. minuti izmjena u ekipi Celtica.  Elhamed mijenja povrijeđenog Bittona
  • 9′ Prvi napad “Bordo tima”, Pidro je centrirao sa lijeve strane ali je bio neprecizan
  • Početni pritisak ekipe Celtica, ali bez prave prilike za goste u prvih pet minuta
  • Počela je utakmica na Bilinom Polju između Sarajeva i Celtica
  • Francuz Benoit Bastien sudit će večerašnji susret play-offa Evropske lige Sarajevo – Celtic

Biće ovo peta prilika za Bordo ekipu da uđe u grupnu fazu europskih takmičenja nakon utakmica protiv Dynamo Kijeva, Basela, Cluja i Borussie Monchengladbach.

Sarajevo je u prvom kolu kvalifikacija za Ligu prvaka savladalo ekipu Connahs Quay Nomadsa rezultatom 2:0, da bi u drugom kolu bh. predstavnik ispao od Dinama iz Bresta nakon poraza rezultatom 2:1. Bordo tim je tako svoj evropski put nastavio u Europa ligi gdje je u trećem pretkolu savladao crnogorskog predstavnika Budućnost iz Podgorice rezultatom 2:1.

Sa druge strane ekipa Celtica u prvom prekolu Lige prvaka izbacila je KR Reykjavik rezultatom 6:0, da bi u drugom prekolu “Kelti” ispali od ekipe Ferencvarosa rezultatom 1:0. Baš kao i bh. predstavnik, Škoti su nastavili takmičenje u trećem pretkolu Europa lige gdje su savladali Rigu rezultatom 1:0.

Interesantno je to da su Sarajevo i Celtic odmjerili snage prošle sezone u prvom pretkolu Lige prvaka, a uspješnija je bila škotska ekipa koja je slavila u dva navrata 1:3 i 1:2.

Utakmica između Sarajeva i Celtica igra se od 20 sati na stadionu Bilino polje u Zenici.