За награде Срце Сарајева у Такмичарским програмима 27. Сарајево Филм Фестивала, који ће бити одржан од 13. до 20. аугуста ове године, такмичит ће се укупно 47 филмова.

У четири такмичарске селекције играног, документарног, кратког и студентског филма, 18 филмова ће забиљежити свјетску, три међународну, један европску, 24 филма регионалну и један босанскохерцеговачку премијеру, саопћено је из Сарајево Филм Фестивала.

Ове године селекциони тим под водством Изете Грађевић, креативне директорице Сарајево Филм Фестивала, погледао је 683 филма: 135 дугометражних играних, 153 документарна, 245 кратких и 150 студентских.

Елма Татарагић, селекторица Такмичарског програма – играни филм у програм је уврстила девет филмова, од којих ће два имати свјетску, а седам филмова регионалну премијеру.

Рада Шешић, селекторица Такмичарског програма – документарни филм селектирала је 16 филмова: осаам филмова ће у Сарајеву забиљежити свјетску, један европску, шест регионалну и један босанскохерцеговачку премијеру.

У Такмичарском програму – кратки филм, према одлуци селекторице Елме Татарагић, ове године ће бити десет филмова: четири ће имати свјетску, а шест филмова регионалну премијеру.

Асја Крсмановић, селекторица Такмичарског програма – студентски филм, у програм је уврстила 12 филмова, од којих ће четири имати свјетску, три међународну, а пет филмова регионалну премијеру.

Програм обухвата филмове и ауторе из Албаније, Арменије, Аустрије, Азербејџана, Босне и Херцеговине, Бугарске, Хрватске, Кипра, Грчке, Грузије, Мађарске, Косова, Сјеверне Македоније, Малте, Молдавије, Црне Горе, Румуније, Србије, Словеније и Турске.

ТАКМИЧАРСКИ ПРОГРАМ – ИГРАНИ ФИЛМ 2021.

СРЦЕ САРАЈЕВА ЗА НАЈБОЉИ ИГРАНИ ФИЛМ
Новчану награду у износу од 16.000 € суфинансира Туристичка заједница Кантона Сарајево
СРЦЕ САРАЈЕВА ЗА НАЈБОЉЕГ РЕДИТЕЉА / РЕДИТЕЉИЦУ
Новчану награду у износу од 10.000 € обезбјеђује Агнес Б.
СРЦЕ САРАЈЕВА ЗА НАЈБОЉУ ГЛУМИЦУ
Новчана награда у износу од 2.500 €
СРЦЕ САРАЈЕВА ЗА НАЈБОЉЕГ ГЛУМЦА
Новчана награда у износу од 2.500 €

  1. ЕЛЕГИЈА ЛОВОРА, Душан Касалица (Црна Гора, Србија, 2021, 93 мин.) – свјетска премијера
  2. СТВАРИ ВРИЈЕДНЕ СУЗА, Кристина Гросан (Мађарска, 2021, 84 мин.) – свјетска премијера
  3. БЕБИА, ЈЕДИНА ЧЕЖЊА МОЈЕ ДУШЕ, Јуја Добракоус (Грузија, Уједињено Краљевство, 2020) – регионална премијера
  4. БРДО НА КОЈЕМ РИЧУ ЛАВИЦЕ, Луана Бајрами (Косово, Француска, 2021, 83 мин.) – регионална премијера
  5. КЕЛТИ, Милица Томовић (Србија, 2021, 106 мин.) – регионална премијера
  6. МЈЕСЕЦ, 66 ПИТАЊА, Жаклин Ленто (Грчка, Француска, 2021, 108 мин.) – регионална премијера
  7. МУРИНА, Антонета Аламат Кусијановић, (Хрватска, Бразил, САД, Словенија, 2021, 92 мин.) – регионална премијера
  8. ТРАЖЕЋИ ВЕНЕРУ, Норика Сефа (Косово, 2020, 111 мин.) – регионална премијера
  9. ВЕЛИКА СЛОБОДА, Себастиан Меис (Аустрија, Нјемачка, 2021, 116 мин.) – регионална премијера

ТАКМИЧАРСКИ ПРОГРАМ – ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ 2021.

СРЦЕ САРАЈЕВА ЗА НАЈБОЉИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ
Новчану награду у износу од 3.000 € обезбјеђује Влада Швицарске
НАГРАДА ЗА ЉУДСКА ПРАВА
Новчану награду у износу од 3.000 € обезбјеђује Краљевина Низоземске
СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ЖИРИЈА
Новчана награда у износу од 2.500 €

  1. БОСАНСКИ БРОДВЕЈ, Јасмина Беширевић (Хрватска, 2021, 30 мин.) – свјетска премијера
  2. ДИСТУРБЕД ЕАРТХ, Кумјана Новакова, Гилермо Карерас-Канди (Босна и Херцеговина, Шпанија, Сјеверна Македонија, 2021, 71 мин.) – свјетска премијера
  3. ДИВЕ, Мате Короси (Мађарска, 2021, 80 мин.) – свјетска премијера
  4. ХОРИЗОНТ, Тања Деман (Хрватска, 2021, 25 мин.) – свјетска премијера
  5. ИСТИ САН, Влад Петри (Румунија, 2021, 29 мин) – свјетска премијера
  6. КАД СМО МИ БИЛИ ОНИ, Данис Тановић, Дамир Шагољ (Босна и Херцеговина, 2021, 15 мин.) – свјетска премијера
  7. НЕДЈЕЉОМ, Кети Пападема (Ципар, 2020, 24 мин.) – свјетска премијера
  8. ЖЖЖ (ЖУРНАЛ О ЖЕЛИМИРУ ЖИЛНИКУ), Јанко Баљак (Србија, 2021, 90 мин.) – свјетска премијера
  9. SUNNY, Кети Махавариани (Грузија, 2021, 67 мин.) – еуропска премијера
  10. LES ENFANTS TERRIBLES / YARAMAZ ÇOCUKLAR, Ахмет Нецдет Цупур (Турска, Француска, Нјемачка, 2021, 93 мин.) – регионална премијера
  11. LOOKING FOR HORSES, Стефан Павловић (Босна и Херцеговина, Низоземска, Француска, 2021, 88 мин.) – регионална премијера
  12. ПОМИРЕЊЕ, Марија Зидар (Словенија, Србија, Црна Гора, Косово, 2021, 82 мин.) – регионална премијера
  13. ПОТРЕБА ЗА МРЖЊОМ, Филип Чоловић (Србија, 2020, 81 мин.) – регионална премијера
  14. СОЛДАТ АХМЕТ, Јанис Ленз (Аустрија, 2021, 76 мин.) – регионална премијера
  15. ТВОРНИЦЕ РАДНИЦИМА, Срђан Ковачевић (Хрватска, 2021, 105 мин.) – регионална премијера
  16. ПЕЈЗАЖИ ОТПОРА, Марта Попивода (Србија, Француска, Нјемачка, 2021, 95 мин.) – бх. премијера

ТАКМИЧАРСКИ ПРОГРАМ – КРАТКИ ФИЛМ 2021.

СРЦЕ САРАЈЕВА ЗА НАЈБОЉИ КРАТКИ ФИЛМ – квалификациони филм за пријаву за награду Осцар®
Новчану награду у износу од 2.500 € обезбјеђује Подравка

НОМИНАЦИЈА ЗА КАНДИДАТУРУ ЗА НАГРАДУ ЕУРОПСКЕ ФИЛМСКЕ АКАДЕМИЈЕ У КАТЕГОРИЈИ НАЈБОЉИ КРАТКИ ФИЛМ 2021.

  1. ДРХТАЈ СРЦА, Азер Гулиев (Азербејџан, 2021, 15 мин.) – свјетска премијера
  2. СА БАЛКОНА, Арис Капланидис (Грчка, 2020, 13 мин.) – свјетска премијера
  3. СОЛО МОД, Тамара Котевска (Сјеверна Македонија, Турска, САД, 2021, 30 мин.) – свјетска премијера
  4. СВЕ ШТО ДОЛАЗИ, Мате Угрин (Хрватска, Француска, 2021, 24 мин.) – свјетска премијера
  5. БРУТАЛИА, ДАНИ РАДА, Манолис Маврис (Белгија, Грчка, 2021, 26 мин.) – регионална премијера
  6. ИНТЕРФОН 15, Андреј Епуре (Румунија, 2021, 22 мин.) – регионална премијера
  7. КАЗНЕНИ УДАРАЦ, Рок Бичек (Хрватска, Словенија, Аустрија, 2021, 15 мин.) – регионална премијера
  8. РАСЕЉЕНИ, Самир Карахода (Косово, 2021, 15 мин.) – регионална премијера
  9. СЈЕВЕРНИ ПОЛ, Марија Апцхевска (Сјеверна Македонија, Србија, 2021, 15 мин.) – регионална премијера
  10. STEAKHOUSE, Шпела Чадеж (Словенија, Нјемачка, Француска, 2021, 10 мин.) – регионална премијера

ТАКМИЧАРСКИ ПРОГРАМ – СТУДЕНТСКИ ФИЛМ 2021.

СРЦЕ САРАЈЕВА ЗА НАЈБОЉИ СТУДЕНТСКИ ФИЛМ
Новчану награду у износу од 1.000 € обезбјеђује Вијеће за регионалну сарадњу

  1. ЈЕЧАМ / ЈЕЧАМ ЖЕЛА, Андрија Мугоша (Црна Гора, 2021, 18 мин.) – свјетска премијера
  2. КАД ЈУТРО СВАНЕ, Кармен Обрдаљ (Босна и Херцеговина, 2021, 23 мин.) – свјетска премијера
  3. КАД ТАМА ИЗГУБИ, Астерис Тзиолас (Грчка, 2021, 17 мин.) – свјетска премијера
  4. ЉЕТНИ ПЛАНОВИ, Александру Миронеску (Румунија, 2021, 26 мин.) – свјетска премијера
  5. ЧЕКАЈ МЕ, Дамир Марковина (Хрватска, 2020, 42 мин.) – међународна премијера
  6. ОТАВА, Лана Брегар (Словенија, 2021, 15 мин.) – међународна премијера
  7. СТАН X, Мариус Папарă (Румунија, 2020, 14 мин.) – међународна премијера
  8. ФОНИЦА М-120, Оливер Рудолф (Мађарска, 2020, 24 мин.) – регионална премијера
  9. ЈЕСТИ ЗЕМЉУ, Лаура Вајсенбергер (Аустрија, 2021, 26 мин.) – регионална премијера
  10. ЉУБАВНЕ ПРИЧЕ У ПОКРЕТУ, Карин-Габриела Дасовеану (Румунија, 2021, 21 мин.) – регионална премијера
  11. РЕДУКЦИЈА, Река Ана Сзакали (Мађарска, 2021, 11 мин.) – регионална премијера
  12. СУМРАК, Балинт Биро (Мађарска, Белгија, Португал, 2020, 21 мин.) – регионална премијера