Спортска 2019. година није донијела велике догађаје попут Олимпијских игара или Свјетског првенства у фудбалу, али је ипак обиловала такмичењима, свјетским и континенталним, која су плијенила пажњу љубитеља спорта.

Регион је поново имао чему да се радује, када су у питању резултати спортиста са ових простора. У низу сјајних резултата донекле су се издвојили бх. атлетичар Амел Тука сјајним сребром у трци на 800 метара на Свјетском првенству у Дохи, мушка и женска одбојкашка репрезентација Србије и србијански тенисер Новак Ђоковић.

Прво велико такмичење у 2019. години било је Свјетско првенство за рукометаше, које је одржано у Нјемачкој и Данској. Регион су представљали Хрватска, Србија и Сјеверна Македонија али се нису прославили. Наравно, најбоље је прошла Хрватска која је на крају заузела шесто мјесто, док се Србија и Сјеверна Македонија нису ни пласирале у други круг такмичења. Злато је припало Данској, сребро Норвешкој, а бронза Француској.

Први Гранд Слам тениски турнир сезоне у Мелбурну обиљежио је Србијанац Новак Ђоковић. Он је на отварању сезоне у Аустралиан Опену био сјајан и у финалу савладао једног од највећих ривала Рафаела Надала. За Ђоковића је то била чак седма титула у Аустралији.

У фебруару Босна и Херцеговина, односно Сарајево и Источно Сарајево били су веома успјешни домаћини Европског зимског олимпијског фестивала младих на којем се окупило око 1.600 такмичара из 46 земаља. Догађај, који је одржан од 9. до 16. фебруара, барем на тренутак је вратио сјећања на славне дане Сарајева и Зимске олимпијске игре 1984. године.

Да ће атлетичари из региона имати добру годину наговијестила је сјајна србијанска скакачица у даље Иваса Шпановић, која је постала европска шампионка у дворани. Она је на првенству, које је одржано од 1. до 3. марта у Гласгоwу, била боља од конкуренције захваљујући скоку од 6,99 метара.

Мај је био резервисан за завршницу два велика клупска такмичења, Еуролиге у кошарци и Лиге Европе у фудбалу. На Фајнал фору који је одржан у шпанској Виторији славили су кошаркаши московског ЦСКА, који су тако дошли до осме титуле шампиона Европе.

У енглеском финалу Лиге Европе, које је играно у Бакуу, фудбалери Челсија декласирали су лондонског ривала Арсенал са 4:1. Тријумфом су “плавци“ стигли до другог пехара у Лиги Европе.

Првог дана јуна одиграно је и финале најјачег клупског такмичења у Европи. За пехар побједника Лиге шампиона борили су се, такођер, енглески клубови Ливерпул и Тотенхем. У сјајној утакмици на стадиону Ванда Метрополитано “редси“ су оправдали улогу фаворита и славили резултатом 2:0, те дошли до шесто наслова шампиона Европе у клупској историји.

У јуну је одигран и први финални турнир Лиге нација на којем су наступили домаћин Португал, Швајцарска, Енглеска и Холандија. Пехар су освојили Португалци и ушли у историју као први освајачи новог УЕФА-иног такмичења.

Шести мјесец у години донио је и завршницу квалификација за Европско првенство рукометаша. БиХ је предвођена Билалом Шуманом са клупе великом побједом у гостима код Чешке резултатом 24:23 остварила први пласман на ЕУРО у историји. Тако су бх. рукометаши постали прва репрезентација БиХ у колективним спортовима, која ће играти и на Свјетском и на Европском првенству. Уз пласман БиХ сјајна вијест за љубитеље рукомета у региону била је и та да су све селекције настале распадом Југославије обезбиједиле учешће на Европском првенству. Тако ће се на ЕУРО 2020 надметати Хрватска, Словенија, Србија, Сјеверна Македонија, Црна Гора и БиХ.

Од 18. до 23. јуна Београд је био домаћин завршног турнира Свјетске лиге у ватерполу. Србија је на најбољи начин искористила домаћи терен и стигла до пехара савладавши у финалу једног од највећих ривала Хрватску резултатом 12:11.

Велики успјех за спорт у региону у 2019. години оствариле су кошаркашице Србије, које су освојиле бронзану медаљу на Европском првенству, које је одржано од 27. јуна до 7. јула. Домаћини су били Србија и Латвија, а наслов европских шампионки освојила је Шпанија, која је у финалу била боља од Француске.

Ђоковић је сјајну годину наставио у Вимблдону, гдје је одбранио титулу освојену на претходном издању. Србијански тенисер је био сјајан, а овога пута у финалу је савладао другог највећег ривала Роџера Федерера. За Ђоковића је то био пети пехар у Вимблдону.

Хрватски ватерполисти су се у јулу 2019. године окитили још једном медаљом. На Свјетском првенству у воденим спортовима у Кини стигли су до бронзане медаље. Златом се помало неочекивано окитила Шпанија, а сребром Италија.

Одбојкашице Србије потврдиле су доминацију у Европи и у 2019. години одбранивши наслов шампионки. На Европском првенству, које се играло од 23. аугуста до 8. септембра у Мађарској, Пољској, Словенији и Турској, србијанске дјевојке су стигле до трећег злата у историји. У финалу су савладале Турску са 3:2. Тако су Србијанке објединиле титуле свјетских и европских шампионки. Тијана Бошковић, родом из БиХ, проглашена је за најкориснију играчицу првенства.

Нешто касније од 12. до 29. септембра одржано је Европско првенство за одбојкаше у Белгији, Француској, Холандији и Словенији. На њему је потврђено да је Србија постала одбојкашка велесила, јер је мушки тим дошао до европског трона, такођер по трећи пут, као и дјевојке. У финалу Србија је савладала Словенију са сигурних 3:1.

Свјетско првенство за кошаркаше одржано је 31. аугуста до 15. септембра у Кини. Иако су прије почетка турнира многи прогнозирали финале између Србије и Сједињених Америчких Држава, нити једна од те двије репрезентације није оправдала очекивања. У финалу Шпанија је савладала Аргентину, док је бронза припала Француској која је била боља од Аустралије. Највећи фаворити Србија и САД такмичење су окончали у четвртфиналу.

Крајем септембра почео је један од највећих спортских догађаја у 2019. години, Свјетско атлетско првенство у Дохи. Већ споменути бх. атлетичар Тука је био сјајан и на 800 метара освојио сребрну медаљу са најбољим резултатом сезоне 1:43,47 минут. Злато је припало Американцу Доновану Бразијеу, а бронза Кенијцу Фергусону Ротичу. Осим Туке, резултат вриједан пажње у Дохи остварила је и Хрватица Сандра Перковић, која је освојила бронзу у бацању диска са хицем 66,72 метара. Иако је дошла до медаље Перковић није успјела по трећи пут заредом, а четврти пут укупно постати свјетска шампионка. Злато је у Дохи освојила Кубанка Жаиме Перез, а сребро њена земљакиња Дениа Кабалеро.

Крај 2019. године обиљежило је неколико занимљивих догађаја, попут завршнице Дејвис купа у новом формату, Свјетског првенства за рукометашице и ФИФА Свјетског клупског првенства. Нови побједник Дејвис купа на турниру, који је игран у Мадриду, је репрезентација Шпаније предвођена Рафаелом Надалом. Хрватска, која је бранила пехар није се прославила, јер је елиминисана још у групној фази такмичења. Србија је прошла нешто боље, јер је стигла до четвртфинала, гдје је заустављена од Русије.

На Свјетском првенству за рукометашице регион су представљали Црна Гора, Србија и Словенија. Црногорке и Србијанке биле су надомак пласмана у полуфинале, али су се морале задовољити утакмицом за пето мјесто. У директном дуелу славила је Србија и освојила пето мјесто на свијету, док је Црна Гора завршила као шеста. Словенија није прошла први круг такмичења. Злато је први пут у историји освојила Холандија, сребром се окитила Шпанија, а бронзом Русија.

Година је закључена Свјетским клупским првенством у Дохи на којем су славили фудбалери Ливерпула. Европски шампион у финалу је био бољи од бразилског Фламенга побиједивши након продужетака резултатом 1:0.